PIRAMIDALNA KRUNA JABUKE
Postoje dva oblika piramidalne krune: običnai pobolišana. Poboljšana piramidalna kruna je takav oblik krune kod koje se na centralnoj pro dužnici (vođici) nalazi 4-6 osnovnih postranih grana raspoređenih na rastojanju od 30-40cm. Vođica se oreže na najvišu postranu granu. Prema tome poboljšana piramidalna kruna je u stvari kombinacija piramidalne krune i vaze.
Odstranjivanjem vođice gornji deo krune je otvoren, što je značajno za njeno bolje osvetljavanje, lakšu rezidbu, zaštitu i berbu.
Piramidalni uzgojni oblik se smatra najstarijim oblikom krune, koji je samo delimično izmenjen i usmeren prirodni razvoj voćke. Ovaj oblik krune formira se na taj način što se u proleće, pre kretanja vegetacije, sadnice skrate na 60 - 70 cm. iznad zemlje.
U toku vegetacije iz ostavljenih pupoljaka će se razviti veći broj mladara, koji slobodno rastu sve do kraja juna. Tada se
izabere pet mladara za obrazovanje ramenih grana, a ostale treba saviti ali ne i odrezati, jer se tako obezbeđuje veća
lisna površina koja će stvarati više organske hrane. Rastojanje između mladara koji formiraju krunu treba da bude 15 -
30 cm.I njih u prvoj godini ne diramo, sem u slučaju slabe i prevelike bujnosti, kada se davanjem određenog ugla reguliše njihov porast.
Vršni mladar će služiti kao vođica. Iduće godine ako se jabuka normalno razvija, treba vođicu skratiti na 1 do 1,30
m iznad poslednje vršne grane. Ako je jabuka slabije bujnosti, onda se vođica skrati jače, da bude kraća od
letorasta ostavljenih za ramene grane, a tek naredne godine će se skratiti na 1 m iznad najviše ramene
grane. Letoraste koji formiraju skeletne grane ne orezujemo nego ih uspravljamo ili povijamo, što zavisi od
njihove bujnosti. Takođe ne treba orezivati ni leto raste koje smo prve godine savili. Na vođici će u toku
druge godine izbiti novi lastari od kojih u toku juna izaberemo jedan do dva za nove grane i ostavimo da
slobodno rastu, a ostali se kao i prve godine savijaju. Na primarnim ramenim granama mogu se u toku
vegetacije pojaviti mladari i njih ne treba dirati sve do juna, kada se najbolji ostave za buduće grane
drugog reda (sekundarne).
U proleće treće godine vođicu treba skratiti na 1 m iznad poslednje ramene grane, a ostale ramene grane dovode se u ravnotežu tako što se bujne grane razvode koso da sa vođicom zatvaraju ugao 45-50°, a slabije se uspravljaju da bi ojačale i u porastu dostigle bujnije grane.
Nove ramene grane, koje se ostavljaju na vođici iznad osnovnih ramenih grana prvog sprata, treba da rastu u međuprostoru grana prvog sprata, tako da ne zasenjuju druge grane. Obično se ostavljaju 3-4 takve grane i to prva na lm od poslednje grane prvog sprata, druga na 80 cm od prethodne, treća na 60 cm od druge i četvrta na 50 cm od treće. Sekundarne grane (grane drugog reda) treba da se razvijaju u polje, bočno i naizmenično tako da dobro popunjavaju međuprostore, a da jedna drugu ne zasene. Prva sekundarna grana bi trebalo da se razvija na 20-30 cm od osnovne ramene grane, a druga i treća sekundarna grana treba da su na međusobnom rastojanju od 40-60 cm. Pored obične i popravljene piramidalne krune, postoji i tzv. američka ili kombinovana kruna. Formiranje ove krune traje više godina i karakteriše se time što se u početku obrazuje po principu popravljene piramidalne krune, a kada se obrazuje 5-7 skeletnih grana, vođica se prekrati iznad poslednje grane i tako na vrhu formira kruna u obliku vaze