INTENZITET REZIDBE JABUKE
Prilikom rezidbe treba težiti da se održi pravilan (harmoničan) odnos između razvitka korenovog sistema i krune, a unutar krune harmoničan odnos između vegetativnih i reproduktivnih organa. To se postiže prilagođavanjem intenziteta rezidbe stanju u kome se voćke nalaze. Pod intenzitetom rezidbe podrazumeva se uspostavljanje određenog odnosa između rodnog i nerodnog drveta (kojeg rezidbom treba odbaciti), kao i obnova i podmlađivanje rodnog drveta jabuke za narednu godinu.
Intenzitet rezidbe zavisi od velikog broja činilaca, a pre svega od vegetativnog stanja voćke. Prilikom određivanja intenziteta rezidbe treba se pridržavati sledećih principa:
· rodnije sorte jabuke su vegetativno više iznurene od onih manje rodnih jer su imale veći broj plodova, pa je potreba za novim prirastom veća (radi obnavljanja rodnog drveta) i zato ih treba jače orezivati.
· ukoliko su jabuke starije i iznurenije, utoliko je (radi podmlađivanja), neophodna jača rezidba.
· ukoliko na jednom stablu ima više cvetnih pupoljaka, utoliko rezidba treba da bude jača.
· vršne delove krune treba orezivati, pošto su, inače, u povoljnijem položaju pa brže i bujnije rastu na račun nižih delova krune.
· ukoliko se jabuke jače đubre azotnim đubrivima, utoliko su bujnije, a to znači treba ih slabije orezivati.
· jabuke koje se navodnjavaju bujnije su, pa ih treba slabije orezivati.
· vrlo važan pokazatelj kome treba prilagoditi intenzitet rezidbe su broj, dužina i debljina prošlogodišnjih letorasta. Što je više rodnih grančica i jednogodišnjih letorasta to se jabuka može opteretiti većim rodom, pa ne treba suviše jaka rezidba.
Međutim, ako voćke imaju mali jednogodišnji prirast i nemaju formirane cvetne pupoljke, to je znak da su bile iscrpljene bilo preteranim rodom, ili napadom bolesti i štetočina u protekloj godini, ili zbog drugih uzroka. U takvom slučaju rezidba ne sme da bude jaka, već se prvenstveno moraju otkloniti uzroci koji su voćku doveli u takvo stanje. Zato voćku treba đubriti većim količinama azotnih đubriva a rezidbu svesti na otklanjanje bolesnih ili oštećenih grana i grančica.
· Ako ima više rodnih grančica nego jednogodišnjih la stara, to je znak da treba jače prorediti ili skratiti rodne grančice nego jednogodišnji prirast. U praksi je potvrđeno da je uvek bolje da je jača vegetativna nego reproduktivna sposobnost voćaka, jer je tada lakše podstaći voćku na rodnost, nego suviše iznurenu vratiti u stanje normalne vegetativne aktivnosti.